Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Dbamy o to, by las był zawsze...

Jednym z podstawowych obowiązków leśników jest dbałość o to, by niezwłocznie po wyrębie dojrzałego drzewostanu w jego miejscu pojawiło się nowe pokolenie w postaci uprawy leśnej. Szczególny nacisk kładziemy na wzbogacenie składu gatunkowego poprzez wprowadzanie gatunków liściastych w miejscach, gdzie jest to tylko możliwe. W ten sposób zwiększana jest odporoność lasu na szkodliwe czynniki. W odtwarzaniu lasu preferowane jest odnowienie naturalne, czyli powstałe z opadłych na glebę nasion drzewostanu macierzystego.

Leśnicy od kilkunastu lat nieustanie zwiększają lesistość kraju. Najabardziej popularną akcją jest "1000 drzew na minutę".

 

Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne.
Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

 

 

Teraz kilka słów o hodowli...

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Plaga śmieci samochodowych

Plaga śmieci samochodowych

Na terenie Nadleśnictwa Karwin co raz częściej spotykane są nielegalne wysypiska śmieci z odpadami pochodzącymi z demontażu pojazdów. Wśród leśnego krajobrazu: zwierząt, drzew, roślin leśnicy spotykają liczne plastiki, części karoserii samochodowej czy elementy układów mechanicznych. Odpady negatywnie wpływają na środowisko leśne trwale niszcząc drzewa, rośliny runa leśnego (grzyby, borówki) oraz tworzą poważne zagrożenie dla zwierząt. W poprzednich latach sieć obiegły zdjęcia ukazujące borsuka, którego pysk utkwił w puszcze aluminiowej. Część zwierząt zaplatanych w gąszcz śmieci udaje się uratować, jednak niektóre z nich spotyka śmierć.

Pozostałości części samochodowych bywają również celowo podpalane. Takie działanie jest powodem nadmiernego zanieczyszczania powietrza, gleby oraz niejednokrotnie bywa przyczyną pożaru lasu. Nielegalne wyrzucanie śmieci przez człowieka na tak dużym obszarze jest trudne do wykrycia. Jednak uchwyceni sprawcy podlegają odpowiedzialności karnej. Strażnicy leśni wspólnie z policją ustalili sprawcę, który został postawiony przed sądem. W tej sprawie zapadł wyrok, który obciążył sprawcę grzywną i kosztami uprzątnięcia oraz utylizacji odpadów (skan znajduje się w zdjęciach do artykułu).

Nadleśnictwo Karwin w roku 2020 na cele związane z uprzątnięciem śmieci (sprzątaniem, wywozem, utylizacją) przeznaczyło ponad 60 tysięcy złotych. Staramy się uprzątać odpady komunalne jak najszybciej, aby w najmniejszym stopniu zagrażały środowisku przyrodniczemu. Zwracamy się z prośbą o postawy proekologiczne i nie wyrzucanie śmieci do lasu. Las jest naszym wspólnym dobrem.