Asset Publisher Asset Publisher

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Geocaching powstał dokładnie 4 maja 2000 r. Amerykanin Dave Ulmer ukrył tego dnia w lesie wiadro wypełnione różnymi przedmiotami. Jego współrzędne podał na grupie dyskusyjnej użytkowników nawigacji satelitarnej GPS. Ci przez kolejne dni, z wykorzystaniem swoich odbiorników GPS, poszukiwali wiadra i dzielili się swoimi wrażeniami na grupie. Wkrótce w podobny sposób różne pojemniki zaczęli ukrywać inni entuzjaści technologii satelitarnego namierzania obiektów. Niedługo też po raz pierwszy użyto nazwy geocaching.

Wszystko to było możliwe dzięki odkodowaniu, wcześniej zakłócanego przez wojskowych, sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. System nawigacji satelitarnej GPS został bowiem stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Nic zatem dziwnego, że początkowo miał służyć wyłącznie celom militarnym. Jednak po pomyłkowym zestrzeleniu w 1983 r. nad terytorium b. ZSRR koreańskiego samolotu pasażerskiego uznano, że GPS powinien zostać udostępniony także cywilom. Aż do 2000 r. dla zwykłych użytkowników pozostawał jednak właściwie bezużyteczny, bowiem tzw. degradacja sygnału, zapobiegliwie wprowadzona przez wojsko, ograniczała dokładność określania pozycji do 100 metrów. Po decyzji Billa Clintona o wyłączeniu zakłócania, dokładność systemu wzrosła do 4-12 metrów. Rozpoczęła się nowa era nie tylko dla turystów i podróżników, ale też w wielu innych dziedzinach życia. Szacuje się, że dziś już 6-7 proc. europejskiego PKB (produktu krajowego brutto) zależy od zastosowań nawigacji satelitarnej.

Na tropie przygody

Na czym dziś polega geocaching? Od czasów Dave'a Ulmera główna idea nie zmieniła się. To gra terenowa polegająca na poszukiwaniu, przede wszystkim z użyciem GPS, „skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. „Skarbami" są skrzynki - wodoszczelne pojemniki, zawierające drobne przedmioty oraz dziennik.

Jak zacząć zabawę w geocaching? Na początek musimy wybrać skrzynkę, której będziemy poszukiwać. Bazy skrzynek znajdziemy w serwisach internetowych, takich jak opencaching.pl czy geocaching.pl. Na początku warto wybrać skrzynkę tradycyjną (czyli taką, której położenie jest dokładnie określone) i o niezbyt wysokim poziomie zadań i trudności terenu (określane są one w pięciostopniowej skali). Jeśli wybierzemy skrzynkę, którą niedawno ktoś odnalazł, mamy większą szansę, że nie została jeszcze zniszczona. Warto więc sprawdzić w bazie ostatnie zapisy jej dotyczące. 

Przed wyruszeniem na wyprawę, poza zanotowaniem wszystkich szczegółów dotyczących skrzynki, dobrze jest przejrzeć mapę, żeby zapoznać się z terenem. Na wyprawę warto wziąć łopatkę i rękawice, przydać może się też zestaw naprawczy, na wypadek, gdyby skrzynka była uszkodzona (torebki foliowe, ołówek, nowy dziennik), a także jakiś przedmiot na wymianę. Najważniejszym wyposażeniem będzie oczywiście GPS. Możemy kupić oddzielne urządzenie lub - wykorzystując moduł GPS w swoim smartfonie - zainstalować aplikację, która pokazuje nasze położenie, a nierzadko jest także od razu zintegrowana z bazą ukrytych skrzynek. W wyborze odpowiedniej opcji pomogą nam forumowicze w jednym z poświęconych geocachingowi serwisów internetowych.

Las pełen niespodzianek

W internetowych bazach można znaleźć coraz więcej skrzynek ukrywanych w lasach, również przez samych leśników. Jest to bowiem jeszcze jeden sposób na przyciągnięcie turystów do lasów i pokazanie ich piękna. Chcąc znaleźć w bazie takie skrzynki, najlepiej w wyszukiwarce jako ich właściciela, podać "nadleśnictwo". Można też o nie zapytać w siedzibie nadleśnictwa. Każde takie pytanie będzie zachętą dla leśników, by przygotować na swoim terenie tego typu atrakcje dla turystów.
Kilkanaście skrzynek w najciekawszych miejscach swoich lasów ukryli np. leśnicy z Nadleśnictwa Katowice (RDLP Katowice). Opis każdej z nich przybliża przy okazji historię miejsca. Reakcje internautów są entuzjastyczne. Wysoko poprzeczkę zawiesili pracownicy Nadleśnictwa Lidzbark (RDLP Olsztyn). Ich skrytki w formie wyrzeźbionego ptaka zostały umieszczone w koronach drzew, 12-20 metrów nad ziemią. Zdobycie wszystkich, czyli przejście trasy "Tylko dla orłów", to nie lada wyzwanie.

Skrzynka z zagadką

Podczas zabawy w geocaching w lesie trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej sprawie. Skrzynek nie można zakopywać! Rozkopywanie gruntu, a nawet rozgarnianie ściółki to niszczenie lasów. Jest to wykroczenie karane grzywną. Właśnie ze względu na ochronę lasów, niektóre serwisy internetowe nie pozwalają w swoich bazach na rejestrację skrzynek zakopanych w lesie.

Zgodnie ze zwyczajem, znalazca skrzynki powinien wpisać się w dzienniku, który zwykle jest w niej schowany. Można też wymienić znaleziony w skrzynce przedmiot lub dołożyć własny (zazwyczaj są to drobne zabawki, maskotki). W przypadku niektórych skrzynek celem samym w sobie jest przenoszenie ukrytych w nich przedmiotów z jednej lokalizacji do innej i śledzenie w serwisach internetowych tras, pokonywanych przez fanty. Po powrocie z każdej wyprawy powinniśmy opisać nasze poszukiwania z serwisie, w którym skrzynka była zarejestrowana, nawet jeśli nie udało jej się znaleźć.

Zabawę w poszukiwanie skrzynek można urozmaicać na różne sposoby. Żeby znaleźć skrzynkę multicache, trzeba pokonać etapy, a na każdym z nich otrzymuje się tylko część potrzebnych informacji. Z kolei skrzynka typu quiz wymaga rozwiązania zagadki: może to być  łamigłówka, puzzle do ułożenia lub obliczenia. Skrzynki oznaczane są także dodatkowymi parametrami, które określają czego możemy spodziewać się na miejscu. Z pewnością na brak wrażeń nie będziemy narzekać.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie

Hulajnogą przez lasy po raz czwarty? Czy możliwe? Przekonajcie się sami w dniach 25-25 czerwca 2022 roku w Puszczy Noteckiej.

Zapraszamy już po raz czwarty. Jak głosi międzynarodowa fraza #4YOU. Będziemy po raz czwarty dla Ciebie w sercu Puszczy Noteckiej. Z niewielką różnicą,  w porównaniu do lat ubiegłych. Otóż organizatorami wydarzenia są wspólnie Nadleśnictwo Karwin oraz Nadleśnictwo Międzychód, co oznacza że odwiedzimy województwo lubuskie oraz wielkopolskie.

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie jest wydarzeniem o charakterze międzyregionalnym, skupia społeczności hulajnogowe z całej Europy. Hulacze w ciągu dwóch dni będę mieć do pokonania około 60 kilometrów malowniczych leśnych ścieżek, wijących się poprzez wciąż nieodkryte ostępy Puszczy Noteckiej. Spotkanie popularyzuje ogłoszone przez ONZ cele zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Przede wszystkim, zwraca uwagę na potrzebę ograniczenia emisji śladu węglowego, poprzez, regularne użytkowanie przyjaznych środowisku środków transportu – hulajnóg.

Rajd stoi otworem dla każdego Uczestnika (z ograniczeniem wiekowym, które wymagają obecności opiekuna), który przybędzie do Grotowa z hulajnogą, napędzaną siłami własnych mięśni. Zapraszamy.

PROGRAM WYDARZENIA:

Sobota, 25 czerwca 2022 roku:

  • Zbiórka Uczestników, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715 – godzina 9.30.
  • Przywitanie Uczestników oraz zaproszonych gości przez Organizatorów– godzina 9.30-9.45.
  • Wręczenie pakietów startowych dla Uczestników – godzina 9.45-10.00.
  • Start Uczestników „4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego” – godzina 10.00.
  • Przejazd uczestników, do historycznej Osady Radusz (obszar administracyjny Nadleśnictwa Międzychód), gdzie przewidziany jest poczęstunek oraz okolicznościowa prelekcja. Współrzędne geograficzne: 52.6792, 15.9049   około godz. 12.30
  • Powrót do miejsca rozpoczęcia Rajdu Posiłek dla Uczestników w lokalizacji Grotów 5,
    66-530 Drezdenko
    – godzina 15.00
  • Podsumowanie pierwszego dnia Rajdu, przekazanie Uczestnikom materiałów edukacyjnych oraz pamiątkowych medali – godzina 16.00.
  • Warsztaty edukacyjne dla Uczestników oraz przybyłych Gości, prowadzi dr Kamil Szpotkowski – godzina 17.00 – 19.00
  • Świat nie jest zły, czyli hulajnogowe, prelekcie podróżnicze od godziny 20.00 do 22.00 (w zależności od ilości zgłoszonych prelekcji)
  • Wspólne ognisko integracyjne od godziny 21.00 do 23.00 (ognisko rozpocznie się w trakcie trwania slajdowisk podróżniczych).

Niedziela, 26 czerwca 2022 roku:

  • Zbiórka uczestników, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715 – godzina 9.00.
  • Wspólne śniadanie dla Uczestników Rajdu w lokalizacji Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne – godzina 9.30.
  • Start Uczestników w drugim dniu „4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego” – godzina 10.30.
  • Przystanek tematyczny nad Jeziorem Źródlanym (Nadleśnictwo Karwin, Leśnictwo Lubiatów) – godzina 11.30.
  • Powrót do miejsca zbiórki. Zakończenie 4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego – godzina 13.30.

INFORMACJE DODATKOWE:

  • ZAPISY UCZESTNIKÓW:

Zgłoszenie udziału uczestnictwa prosimy kierować drogą mailową na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 691-362-520 lub 95 762 05 90 wew. 681.

W zgłoszeniu prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość pobytu oraz ewentualnie nazwę klubu.

Lista uczestników, będzie aktualizowana co trzy dni, w załączniku na dole strony.

Zgłoszenia przyjmowane są w dniach od 3 do 20 czerwca 2022 toku.

  • ZGŁOSZENIA PRELEKCJI W RAMACH PANELU DYSKUSYJNEGO „ŚWIAT NIE JEST WCALE ZŁY – HULAJNOGOWE PRELEKCJE PODRÓŻNICZE”.

Odbyłeś ciekawą wycieczkę hulajnogą po Warszawie? Wjechałaś siłą własnych mięśni na Mount Blanc? Uczestniczyłeś w Kolobezkovym Pucharze w Czechach? Lub po prostu lubisz hulać gdziekolwiek – po lesie, do sklepu do babci? Nie ważne, jeśli lubisz dzielić się wspomnieniami
z innymi, weź udział w naszym panelu podróżniczych opowieści.

Zgłoszenia slajdowisk w ramach panelu dyskusyjnego - „Świat nie jest wcale zły, czyli hulajnogowe prelekcje podróżnicze”, przyjmowane są drogą poczty elektronicznej na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl od dnia 3 do 15 czerwca 2022 roku.

Prelekcja powinna zostać przygotowana w formie pokazu multimedialnego, np. ponumerowane zdjęcia w formacie jpg.; jpg., prezentacji PowerPoint.

  • AKCJA „WSPÓLNY DOJAZD”.

W celu ograniczeniu śladu węglowego, osoby przyjeżdżające własnym samochodem do Grotowa, jednocześnie posiadające wolne miejsca, mogą podać informację w zgłoszeniu uczestnictwa, przekazanym organizatorowi. Informacja zostanie opublikowana i będzie publiczna, dla osób pragnących skorzystać ze wspólnego dojazdu, celem ograniczenia emisji szkodliwych spalin do środowiska.

Najbliższym pasażerskim, węzłem kolejowym w sąsiedztwie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” (bazy Rajdu) jest stacja Nowe Drezdenko. Odległość około 12 kilometrów hulajnogą.

  • PIĄTKOWY PRZYJAZD UCZESTNIKÓW:

W piątek 24 czerwca 2022 roku, około godziny 20.00 w lokalizacji: Grotów 5 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.77334703478196 , 15.871538397277764 odbędzie się ognisko dla osób, które zdecydują się na przyjazd do już w piątek. Ognisko ma charakter nieoficjalny, poczęstunek nie będzie zapewniony przez Organizatora.

  • INFORMACJA O NOCLEGACH
  1. Pole biwakowe „Grotów 5”- Baza Leśnego Rajdu Hulajnogowego. Możliwość rozbicia namiotu oraz po uzgodnieniu, możliwość przespania się w dużym namiocie (konieczność posiadania materacy, łóżek polowych, śpiworów itp.), infrastruktura noclegowa w postaci domków letniskowych i przyczepy campingowej – informację Amadeusz Naczyński – nr tel. 510 106 082 oraz facebook: www.facebook.com/Grotow5  – baza Rajdu.
  2. Gospodarstwo Agroturystyczne „Siedlisko Zaśpiew” - tel. 666696487 oraz www.facebook.com/SiedliskoZaspiew  – odległość około 3 km od bazy Rajdu.
  3. Gospodarstwo Agroturystyczne „Kwiejce – Karpniki” - www.kwiejce.pl – odległość około 6 kilometrów od bazy Rajdu.