Asset Publisher Asset Publisher

Plaga pożarów w Nadleśnictwie Karwin

#Aktualizacja - Dzięki czułości wobec przyrody lokalnych Przedsiębiorców - zwiększono nagrodę za wskazanie dowodów, które bezpośrednio pozwolą zidentyfikować oraz ukarać sprawcę podpaleń lasu do 7 000 złotych.

Od początku tegorocznego sezonu ochrony przeciwpożarowej odnotowano ogromną liczbę pożarów lasów. Administrowana przez Nadleśnictwo Karwin część Puszczy Noteckiej paliła się 30 razy!

Najbardziej prawdopodobną przyczyną powstania niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia wydaje się czynnik ludzki – podpalenie z premedytacją. Świadczą o tym liczne powody, między innymi pojawienie się kilku ognisk na niewielkim obszarze. Najczęściej do pożarów lasu dochodzi w Leśnictwie Irena (okolice miejscowości Trzebicz oraz Trzebicz Nowy) oraz Leśnictwie Lubiatów (lasy bezpośrednio przylegające do miejscowości Lubiatów, Grotów, dokładniej Osady „Jeleń”). Warto zaznaczyć, że pożary wybuchają przede wszystkim w godzinach wieczornych.

Okoliczne jednostki ochotniczej straży pożarnej przy wsparciu Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Strzelcach Krajeńskich oraz samolotów patrolowo-gaśniczych stacjonujących w Leśnej Bazie Lotniczej w Lipkach Wielkich nieustanie walczą z żywiołem. Jednak to niedziela 28 czerwca br. Okazała się najbardziej felernym dniem dla naszego nadleśnictwa. Tego wieczoru las został podpalony w jednym rejonie aż w 7 miejscach! Pozostając w trudnej sytuacji Nadleśniczy Nadleśnictwa Karwin wspólnie z Zakładem Usług Leśnych Marcin Jung i firmą Budowlano-Archeologiczną "AKME" Zdzisław Wiśniewski Sp. z o. o., wyznaczyli nagrodę – 7000 zł za przekazanie Policji wiarygodnego materiału, który pozwoli na ujęcie sprawcy podpaleń. W celu przekazania materiału dowodowego, należy kontaktować się z:

  • Komisariat Policji w Drezdenku – 690-106-785 lub 95 762 29 00
  • Posterunkiem Straży Leśnej Nadleśnictwa Karwin – 508-413-684

Przez celowe podpalenia lasu, Skarb Państwa ponosi ogromne straty. Tylko dzięki skoordynowanym działaniom służb pożarniczych przy współpracy z leśnikami udało się zapobiec wielkopowierzchniowym pożarom. Na jak długo? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

W ratowaniu wspólnego dobra, jakim są lasy, apelujemy o pomoc do mieszkańców „puszczańskich” miejscowości czy biwakujących w lasach turystów. Wierzymy, że wspólnymi siłami schwytamy podpalacza. Wszyscy przecież zdajemy sobie sprawę, że las płonie w jednej chwili a odradza się latami.

W załączeniu na dole strony zamieszczono Podstawy prawne postępowania karnego.