Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Chociaż groby ich trawa, już porasta od lat

Chociaż groby ich trawa, już porasta od lat

Las bez wątpienia kojarzy się z miejscem skłaniającym do zadumy i refleksji. Przemierzając tajemnicze ostępy nie trudno, natknąć się na dawne cmentarze lub pojedyncze mogiły oraz nagrobki. Niektóre nekropolie są już niestety zapomniane. O ich istnieniu przypomina wznoszący się w górę bluszcz czy charakterystyczna roślinność cmentarna. Jednakże, we wszystkich tych miejscach żyje pamięć o ludziach, którzy niegdyś zamieszkiwali okoliczne miejscowości. Uczęszczali do szkół, pracowali, śmiali się, przeżywali chwile radości i osobiste dramaty. Mieli realny wpływ na dzisiejszy wygląd Puszczy Noteckiej.

Od kilku lat na początku listopada pracownicy Nadleśnictwa Karwin, konsekwentnie starają się uporządkować, któryś z  dawnych cmentarzy. Tego roku podczas ważnego Dnia Zadusznego, zagrabiliśmy liście oraz zapaliliśmy kilka zniczy w obszarze dawnego cmentarza ewangelickiego w Rąpinie (Leśnictwo Grotów). W nieodległej przyszłości zaplanowane jest uporządkowanie kolejnych cmentarze ewangelickich w terenie administracyjnym nadleśnictwa.

Informacja na temat dawnego cmentarza ewangelickiego w Rąpinie, na podstawie strony internetowej: http://endoftheroad.eu/stary-cmentarz-ewangelicki-w-rapinie/ (wgląd: 2 listopada 2021 roku):

Stary cmentarz ewangelicki w Rąpinie (Eschbruch) powstał prawdopodobnie w 1749 roku, kiedy to datuje się wybudowanie pierwszego Kościoła w Rąpinie, który został później przebudowany. Zdecydowana większość nagrobków jest zniszczona i nieczytelna.

Na podstawie: („Die Holzkirchen und Holztürme der Preussischen Ostprovinzen. Schlesien – Posen – Ostpreussen – Westpreussen – Branderburg und Pommern”, Ludwig Burgemeister, Berlin 1905),

Więcej na stronie: http://endoftheroad.eu/stary-cmentarz-ewangelicki-w-rapinie/