Wydawca treści Wydawca treści

Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

W ostatnim sondażu firmy ARC Rynek i Opinia regularne bieganie zadeklarowało 21 proc. badanych. Do tej formy aktywnego spędzania wolnego czasu przekonuje się coraz więcej osób, co widać szczególnie na ulicach dużych miast. Warto jednak, by biegacze dobiegli także do lasów.

Dlaczego, ulegając modzie na zdrowy styl życia, wybieramy akurat bieganie? Jest to z pewnością najbardziej demokratyczna dyscyplina sportu. Uprawiać ją może każdy, niezależnie od wieku. W październiku ubiegłego roku maraton w Toronto ukończył stulatek, Brytyjczyk Fauja Singh. Zmarły trzy lata temu Polak Henryk Braun biegał do 96 roku życia. Także stan zdrowia nie zawsze jest przeszkodą. W imprezach w całej Polsce na starcie stawia się przynajmniej kilkudziesięciu zawodników poruszających się o kulach. Standardem jest udział w większych biegach zawodników poruszających  się na wózkach.

Bieganie to też z pewnością jeden z najtańszych sportów, do którego uprawiania w ostateczności wystarczą buty za kilkadziesiąt złotych

Bieganie to też z pewnością jeden z najtańszych sportów, do którego uprawiania w ostateczności wystarczą buty za kilkadziesiąt złotych. A przy tym jeden z najbardziej efektywnych dla chcących zrzucić wagę. Godzinny bieg pozwala spalić tysiąc kalorii. Dla porównania, jeżdżąc tak samo długo na rowerze spalimy 300-600 kalorii, pływając - 400 kalorii, a uprawiając aerobic – około 550 kalorii. Do tego biegać możemy o każdej porze roku (przy odpowiednim zabezpieczeniu, biegaczom niestraszne są nawet kilkunastostopniowe mrozy) i wszędzie. Choć najlepiej, rzecz jasna, po lesie.

Zielona bieżnia

Dlaczego właśnie tam? Powód jest oczywisty. O ile przyjemniej biega się tam, gdzie unosi zapach drzew, zamiast smrodu spalin. Gdzie słychać szum liści i śpiew ptaków, a nie wielkomiejski zgiełk. Gdzie wiatr nie wieje nam w twarz, tylko delikatnie orzeźwia, a słońce, zamiast świecić w oczy, delikatnie sączy się rozproszone przez liście.

fot. Val Thoermer/Shutterstock.com

Bieganie po lesie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też zdrowsze. – Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze niż w miastach, a olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W dodatku żywa zieleń i panująca w lesie cisza działają na człowieka uspokajająco – tłumaczy Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Wpływ na nasze zdrowie ma też to, po czym biegamy. Pod tym względem leśne ścieżki mają zdecydowaną przewagę nad asfaltem i płytami chodnikowymi. Są miękkie i amortyzują wstrząsy podczas stawiania kroków. Ma to zbawienny wpływ przede wszystkim na nasze kolana i kręgosłup.

Od czego zacząć przygodę z bieganiem? Od zakupu odpowiednich butów

Od czego zacząć naszą przygodę? Od zakupu odpowiednich butów. Używanie przypadkowego obuwia, nawet sportowego, nie ma sensu, bo z pewnością zniechęci do biegania. Buty dla biegaczy mają odpowiednio wyprofilowaną podeszwę, żeby ułatwić przetaczanie stopy, i – przynajmniej te klasyczne, treningowe - amortyzację, żeby niwelować wstrząsy.

Przed wyborem obuwia powinniśmy sprawdzić, jak stawiamy stopę podczas robienia kroku. Najlepiej w tym celu obejrzeć podeszwę butów noszonych jakiś czas noszonych na co dzień. Jeśli jest bardziej starta od strony wewnętrznej - musimy szukać butów dla pronatorów, jeśli od zewnętrznej – dla supinatorów, a jeśli jest starta w miarę równomiernie – mamy stopę neutralną. Możemy to też sprawdzić stawiając mokrą stopę na kartce papieru. Dzięki odpowiedniemu dobraniu butów nasz krok będzie stabilniejszy, a mięśnie i ścięgna równomiernie obciążone, a więc mniej podatne na kontuzje.

Kolejna rzecz, jaka powinniśmy wziąć pod uwagę, to podłoże, po którym będziemy biegać. W większości przypadków najlepsze będą buty uniwersalne, doskonale nadające się do biegania i w mieście, i po leśnych ścieżkach. Producenci oferują też buty trailowe, czyli do biegania w trudnym terenie. Te świetnie sprawdzą się na ścieżkach leśnych, a nawet poza nimi, jednak już bieganie na asfalcie będą mniej komfortowe. Mają mocno profilowaną podeszwę, często są cięższe, bardziej zabudowane i mniej przewiewne.

Coraz większą popularność zdobywają buty do biegania naturalnego. Są prawie zupełnie pozbawione amortyzacji, mają głęboko nacinaną podeszwę i miękką cholewkę, co umożliwia wyginanie ich w każdą stronę. Bieganie w takich butach przypomina bieganie boso. Polecane są osobom, które mają już za sobą kilkusetkilometrowy trening i zdążyły wzmocnić mięśnie nóg.

Inspektor gadżet

Buty to w zasadzie jedyny zakup niezbędny, by wyruszyć na trasę. Zacząć bieganie możemy w zwykłej bawełnianej koszulce, choć oczywiście bardziej komfortowo będziemy się czuć w tzw. koszulce technologicznej. Jest wykonana ze sztucznej tkaniny, która jest przewiewna, nie wchłania potu, nie przykleja się do ciała i nie obciera.

fot. Dudarev Mikhail/Shutterstock.com

W specjalistycznych sklepach dla biegaczy możemy kupić dowolny element ubioru. Wczesną wiosną przydatna może się okazać chroniąca przed wiatrem i zimnem bluza, długie spodnie, cienka czapka i rękawiczki. Producenci odzieży oferują  stroje na każdą pogodę, nawet kilkunastostopniowy mróz. Z ubiorem nie należy jednak przesadzać. Powinniśmy ubierać się tak, by przed rozpoczęciem biegu było nam odrobinę za zimno. Po krótkim wysiłku i tak za chwilę będzie nam zbyt ciepło. Gruby ubiór, wbrew temu co można zobaczyć w niektórych filmach, nie pomaga w szybszym zrzuceniu wagi podczas treningu.
Różnorodność i ilość sprzętu dla biegaczy jest już tak duża, że powstają sklepy przeznaczone wyłącznie dla uprawiających ten sport. Wśród mniej lub bardziej przydatnych gadżetów znajdziemy m.in. okulary (dobrze trzymające się głowy, zwykle w wymiennymi szkłami na różną pogodę lub porę dnia), pasy z bidonami (przydatne, kiedy biegamy w upale lub więcej niż 10 km) czy pulsometry. Te ostatnie to urządzenia, najczęściej w formie zegarków, z wbudowanym odbiornikiem GPS i monitorem tętna, współpracujące z domowymi komputerami. Profesjonalistom pozwalają mierzyć wszystkie parametry biegu (czas, trasa, dystans, prędkość, tempo, wysokość nad poziomem morza itp., szacunkową liczbę spalonych kalorii) i kondycję organizmu (tętno) i odpowiednio planować trening. Dla amatorów są świetnym motywatorem. Pozwalają śledzić postępy, bić kolejne rekordy i chwalić się nimi w serwisach społecznościowych. Zakup pulsometru to wydatek od kilkuset do ponad tysiąca złotych, jednak posiadając smartfona możemy zastąpić pulsometr jedną z wielu darmowych aplikacji, dających podobne możliwości.

Do biegu

W polskich lasach miejsc, w których można biegać są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Samych ścieżek dydaktycznych, czyli szklaków poprowadzonych wzdłuż najciekawszych obiektów przyrodniczych czy miejsc historycznych, oznakowanych tablicami informacyjnymi, jest w lasach blisko 500. Oprócz tego leśnicy wyznaczyli ponad 22 tys. km pieszych szlaków. To dystans odpowiadający ponad 520 maratonom.

W polskich lasach miejsc, w których można biegać są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne

W lasach powstają też pierwsze trasy przeznaczone specjalnie dla biegaczy. Na przykład, leśnicy z Kalisza Pomorskiego wytyczyli w Cybowie ścieżkę z oznaczeniami pokonanego dystansu co 100 metrów. Zaczyna się ona i kończy na obrzeżach miejscowego stadionu i liczy 2600 metrów.

Tras do biegania jest w lasach tyle, że z większości miejsc w Polsce dojedziemy do nich samochodem w pół godziny. Zwykle w pobliżu znajdziemy leśny parking oraz miejsca biwakowe lub wiaty turystyczne, gdzie można odpocząć. Najbliższą ścieżkę czy szlak najłatwiej znajdziemy w Leśnym Przewodniku Turystycznym Czaswlas.pl (więcej o nim na str. XX). Wszelkich informacji udzielą także pracownicy nadleśnictw, do których telefony możemy znaleźć na stronach internetowych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Inną formą promocji biegania po lasach jest udział leśników w organizowaniu zawodów. Takich imprez jest w kraju kilkadziesiąt: od lokalnych biegów na krótkich, kilkukilometrowych dystansach do maratonów, ściągających nawet zawodników z zagranicy.

Na start

Podczas pierwszych treningów powinniśmy pamiętać, że to jeszcze nie wyścig. Szybki, ale krótki bieg nic nam nie da. Prędzej nabawimy się kontuzji i zniechęcimy do biegania, niż poprawimy kondycję czy zrzucimy wagę (organizm zaczyna spalać tłuszcz najwcześniej po 30 minutach biegu). Lepiej zacząć od kilkuminutowego marszu, przejść do marszobiegu, a dopiero później do – wciąż bardzo wolnego – biegu. Po kilku takich treningach większość z nas będzie w stanie biegać przez około pół godziny bez zatrzymywania się. Parę tygodni później można spróbować swoich sił w pierwszych zawodach. Nie bójmy się porażki. Najlepsi biegacze dobiegają wprawdzie do mety biegu na 5 km w około 15 minut, jednak limit na ukończenie takich zawodów to zwykle 60 minut. W godzinę te 5 km można pokonać spacerem.
Start w zawodach świetnie motywuje do dalszego biegania: osiągania coraz lepszych czasów i przemierzania coraz dłuższych dystansów. Jak to robić – powiedzą nam poradniki, które bez problemu znajdziemy w Internecie czy księgarniach. Warto do nich zajrzeć, by nasze bieganie stało się stylem życia a nie tylko chwilową mogą. Nestor biegaczy Henryk Braun, powtarzał „kto biega całe życie, ten się czuje znakomicie". 8 milionów Polaków już mu uwierzyło.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Puszcza Notecka -miejsce dobrego samopoczucia" webinar z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów 2021

"Puszcza Notecka -miejsce dobrego samopoczucia" webinar z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów 2021

21 marca został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Lasów (MDL). Jak co roku organizatorzy MDL zachęcają kraje do podejmowania działań tj. sadzenie drzew, organizowania konkursów, wystaw czy innych inicjatyw na poziomie lokalnym, krajowym czy międzynarodowym, których celem jest uświadamianie roli i znaczenia lasów oraz drzew. Temat przewodni tegorocznych obchodów brzmi „Odbudowa lasów: droga do odnowy i dobrego samopoczucia”.  

Zdrowe lasy to zdrowi ludzie. Lasy zapewniają korzyści zdrowotne wszystkim na naszej planecie, zaczynając od świeżego powietrza, bogatej w składniki odżywcze żywności, składników do produkcji leków aż po czystą wodę i przestrzeń do rekreacji.

Puszcza Notecka – miejsce dobrego samopoczucia. 

Puszcza Notecka (Silva Magna) – ogromny kompleks leśny, rozpościerający się
w rozwidleniu rzek Warty i Noteci. Region o niewielkim zagęszczeniu ludności, jednorodny pod względem geograficznym, przyrodniczym czy turystycznym. Jednak wyraźnie różni się od otaczających ją wokół rejonów. Las malowniczy, nazywany „Krainą Tysiąca Grzybów”, każdej jesieni staje się rajem dla zbieraczy owoców runa leśnego. Puszcza Notecka do dzisiaj skrywa wiele tajemnic, niezbadanych zakamarków czy miejsc skłaniających do refleksji. Od lat przybywają do niej amatorzy spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pieszo, rowerem, hulajnogą na boso czy w butach sprzyja każdej przygodzie.

W trakcie webinarium porozmawiamy o miejscach w Puszczy Noteckiej, które wpływają na dobre ludzkie samopoczucie. Seminarium to także okazja, aby zapytać prelegentów
o interesujące was tematy. Do usłyszenia w najbliższą niedzielę.

Otwarty Webinar: „Puszcza Notecka – miejsce dobrego samopoczucia”
data: 21.03.2021 r.
czas trwania: 16:00-20:00 

Dołącz przy użyciu łącza do spotkania

https://lasy.webex.com/lasy/j.php?MTID=mfe4f95c9b86ad76a3719701239d0602b

Dołącz przy użyciu numeru spotkania

Numer spotkania (kod dostępu): 183 044 8418

Hasło spotkania: Puszcza.2021 (78792921 z telefonów i systemów wideo)

 

 

 

 

 

 

 

 

W spotkaniu wezmą udział: 

 • dr hab. Władysław Kusiak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej LKP „Puszcza Notecka”,
 • Jacek Szczepanik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki,
 • Lech Jankowiak, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Międzychód
 • Marek Nowak, podleśniczy Nadleśnictwa Międzychód,
 • Maciej Hałuszak, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Skwierzyna,
 • Roksana Ratajczak, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Potrzebowice,
 • Adam Kupś, instruktor techniczny Nadleśnictwa Sieraków,
 • Szymon Sania, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Wronki,
 • Michalina Szymczak, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Wronki,
 • Leszek Jessa, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwo Krucz,
 • Dominik Wieczorkiewicz, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Karwin. 

Szczegółowy plan webinarium:  

16:00-16:10 – powitanie uczestników – Jacek Szczepanik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki.

16:10-16:25 – Jacek Szczepanik: „Windą do lasu, czyli co można (samo)poczuć
w Obornikach”.

16:25-16:45 – Lech Jankowiak, Marek Nowak: „Nadleśnictwo Międzychód – dawniej i dziś”.

16:40-16:55 – dyskusja moderowana (odpowiedzi na pytania uczestników, które w trakcie wystąpień pojawią się na czacie).  

16:55-17:10 – Roksana Ratajczak: „Wybierz się po zdrowie do lasu”.

17:10-17:25 – Michalina Szymczak, Szymon Sania: „Leśna zielarka”.

17:25-17:40 – dyskusja moderowana (odpowiedzi na pytania uczestników, które w trakcie wystąpień pojawią się na czacie).  

17:40-17:55 - Leszek Jessa: "Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek".

17:55-18:00 – wirtualna przerwa kawowa.  

18:00-18:15 – Adam Kupś: „Sierakowska Puszcza – las, woda, wypoczynek”.

18:15-18:30 – Maciej Hałuszczak: „Magiczne, lecznicze i smakowe właściwości sosny”.

18:30-18:45 – dyskusja moderowana (odpowiedzi na pytania uczestników, które w trakcie wystąpień pojawią się na czacie).  

18:45-19:00 – Dominik Wieczorkiewicz „Tysiąc szklanek herbaty – Karwin z perspektywy hamaka i hulajnogi”.

19:00-19:30 - dr hab. Władysław Kusiak „Turystyka piesza na terenie Puszczy Noteckiej – perspektywy i możliwości”.

19:30-19:45 – dyskusja moderowana (odpowiedzi na pytania uczestników, które w trakcie wystąpień pojawią się na czacie).  

19:40-20.00 – podsumowanie, wnioski, zakończenie.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych uczestników znajduje się w załączniku pod nazwą: " Informacja o przetwarzaniu danych osobowych podczas webinaru Puszcza Notecka - miejsce dobrego samopoczucia" znajduje się w plikach do pobrania, na dole strony.

IntlForestDay

#ŁącząNasDrzewa