Z kalendarza leśnika - Jak prawidłowo dokarmiać ptaki zimą?

Zima, zwłaszcza ta mroźna z obfitymi opadami śniegu, to niełatwy czas dla ptaków. Dostęp do pokarmu jest utrudniony, a poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. W tych ciężkich warunkach nieoceniona jest troska i pomoc ze strony człowieka. Jeżeli zdecydujemy się dokarmiać ptaki zimą pamiętajmy o zachowaniu kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim ptaki należy dokarmiać regularnie, a karmę wykładać w tych samych miejscach podczas całej zimy. Ptaki szybko przyzwyczajają się do źródła pokarmu, wobec czego zaprzestanie dostarczania pożywienia może okazać się dla nich bardzo niebezpieczne. Dokarmianie należy zakończyć wczesną wiosną, kiedy to ptaki są już w stanie łatwo zdobyć naturalny pokarm i nie muszą być zależne od naszej pomocy.

Rodzaj pokarmu zależy od gatunku, niemniej jednak jest kilka fundamentalnych reguł, których powinniśmy przestrzegać:

1.Nie wolno dokarmiać ptaków pożywieniem przyprawionym lub osolonym – podobnie jak
u człowieka sól wzmaga pragnienie, a ptaki nie potrafią go zaspokoić śniegiem lub lodem.

2.Dokarmiając ptaki ryżem lub kaszą należy zadbać o to, aby ziarna były ugotowane – głodny ptak potrafi zjeść bardzo dużo ziaren, a te pęczniejąc mogą doprowadzić do jego śmierci.

3.Decydując się na wywieszenie słoniny trzeba pamiętać, aby robić to tylko przy ujemnych temperaturach i najlepiej w zacienionym miejscu. W innym przypadku szybko zjełczeje
i stanie się dla ptaków szkodliwa. Słoninę powinno się zmieniać co około 2 tygodnie.

4.Należy unikać dokarmiania ptaków chlebem, gdyż przyjmowany przez dłuższy czas prowadzi do powstawania schorzeń układu pokarmowego.

Właściwy pokarm stanowią ziarna zbóż takich jak proso, jęczmień i pszenica oraz nasiona oleiste, kasza, niesolona słonina, orzechy, gotowane warzywa, czy kupowane w sklepach mieszanki tłuszczowo-nasienne (tzw. zimowe kule).

Choć siarczyste mrozy i biała aura dopiero przed nami, warto już teraz pomyśleć o naszych małych, skrzydlatych przyjaciołach – wszak prawdziwa zima może zaskoczyć nie tylko kierowców.

Nadleśnictwo Karwin średniorocznie kupuje i wykłada karmę dla ptaków w ilości 1560 kg - w tym wysokoenergetyczna karma ,,Ptasie pyzy" 360 kg oraz słonecznik 1200 kg.

Tekst – Agata Rutkowska.